تبلیغات
آموزش شیمی Chemistry Education - فروشویی زیستی كانی‌های سولفیدی مس،بااستفاده از باكتری‌ها
 
آموزش شیمی Chemistry Education
از شیمی بیاموزیم اکسید کردن بدی ها و احیا کردن خوبی ها را
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ در راستای قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران و صرفا در زمینه آمورش شیمی فعالیت میکند .لینک موجود به معنی تایید محتوای آنها و دیدگاه مدیر سایت یا وبلاگ هانیست.
مدیر وبلاگ : ص ـ رجایی (کارشناس ارشد شیمی معدنی)
نظرسنجی
کدام قسمت از این وبلاگ مورد توجه شماست؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

فروشویی زیستی كانی‌های سولفیدی مس،بااستفاده از باكتری‌ها

      كانی‌های مس دارای مقادیر متنابهی ناخالصی بصورت سولفید هستند كه این ناخالصی قبل از استفاده از كانی مس در صنایع گوناگون، باید حذف شود، چرا كه باعث كاهش عیار مس و ایجاد اختلال در فرآیندهای صنعتی می‌شود

       

فروشویی زیستی كانی‌های سولفیدی مس،بااستفاده از باكتری‌ها

      كانی‌های مس دارای مقادیر متنابهی ناخالصی بصورت سولفید هستند كه این ناخالصی قبل از استفاده از كانی مس در صنایع گوناگون، باید حذف شود، چرا كه باعث كاهش عیار مس و ایجاد اختلال در فرآیندهای صنعتی می‌شود

        كانی‌های مس دارای مقادیر متنابهی ناخالصی بصورت سولفید هستند كه این ناخالصی قبل از استفاده از كانی مس در صنایع گوناگون، باید حذف شود، چرا كه باعث كاهش عیار مس و ایجاد اختلال در فرآیندهای صنعتی می‌شود، فروشویی كانی‌های معدنی مانند كانی‌های مس،اغلب بسیار دشوار بوده و به میزان زیادی مواد گران قیمت، مانند انواع اسیدها نیاز دارد، از این رو استفاده از روش‌های فروشویی زیستی كانی‌ها، با استفاده از باكتری‌های مفیدو مطلوب به نظر می‌رسد.
به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران، محمد فرشیدی، دانش آموخته رشته مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس، با راهنمایی دكتر عباس شجاع‌الساداتی، در پژوهشی موفق به فروشویی زیستی كانی‌های سولفیدی مس، با استفاده از كشت مخلوط باكتری‌های میانه دوست (مزوفیل)، شد.


در این پژوهش، به منظور حذف سولفید و خالص سازی سنگ معدن مس، از مخلوط باكتری‌هایی استفاده شد كه در شرایط اسیدی و دمای معمولی، از سولفید استفاده كرده، آن را از مس جدا كرده و در داخل سلول خود انباشته می‌كنند، سپس با روش‌های فروشویی، مخلوط باكتری‌ها از سنگ معدن جدا شده و سنگ معدن مس، بصورت خالص، باقی ماند.

یافته‌های این پژوهش نشان داد، بیشترین میزان فروشویی مس از سنگ معدن كم عیار، ۲۶ درصد در مدت ۱۷ روز و بیشترین مقدار فروشویی مس از سنگ معدن كالكوپیریت. ۲۶ درصد در مدت ۲۷ روز بود كه در مقایسه با نمونه‌های بدون باكتری، به ترتیب ۱۲ و ۴۶ درصد افزایش نشان داد.


نتایج تحقیق نشان دهنده تاثیر مطلوب مخلوط كشت باكتری‌های میانه‌دوست بر خالص سازی سنگ معدن مس است.


گفتنی است؛ یافته‌های این مطالعه را گروهی از استادان و اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، تایید كرده‌اند.

نوع مطلب : فلز مس، 
برچسب ها :