تبلیغات
آموزش شیمی Chemistry Education - نامگذاری رشمی عنصر 112
 
آموزش شیمی Chemistry Education
از شیمی بیاموزیم اکسید کردن بدی ها و احیا کردن خوبی ها را
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ در راستای قوانین دولت جمهوری اسلامی ایران و صرفا در زمینه آمورش شیمی فعالیت میکند .لینک موجود به معنی تایید محتوای آنها و دیدگاه مدیر سایت یا وبلاگ هانیست.
مدیر وبلاگ : ص ـ رجایی (کارشناس ارشد شیمی معدنی)
نظرسنجی
کدام قسمت از این وبلاگ مورد توجه شماست؟صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
عنصر 112 که در مرکز تحقیقاتی عناصر سنگین (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung) کشف شده بود، به وسیله ی اتحادیه ی بین المللی شیمی محض و کاربردی، آیوپاک، به طور رسمی به عنوان عنصر جدید جدول تناوبی پذیرفته شد. آیوپاک شناسایی عنصر 112 را در نامه ای رسمی به رئیس تیم کاشف آن، پروفسور سیجرد هافمن  (Sigurd Hofmann)، تأیید کرد.

در حدود 6 ماه پس از اینکه نام پیشنهادی به طور کامل به وسیله ی آیوپاک ارزیابی شود، نام رسمی عنصر اعلام می گردد. عنصر جدید تقریباً 277 بار سنگین تر از هیدروژن است که آن را به سنگین ترین عنصر جدول تناوبی تبدیل می کند.

 سیجرد هافمن می گوید: " ما اکنون خوشحالیم که ششمین عنصر - و بنابراین تمامی عناصری که در GSI طی 30 سال گذشته کشف شده است- رسماً قابل قبول واقع شد. به زودی دانشمندان تیم کاشف عنصر جدید در مورد نام آن می اندیشند." 21 دانشمند از آلمان، فنلاند، روسیه و اسلوواکی در آزمایش های کشف عنصر جدید 112 شرکت کرده اند.

پیش از این در سال 1996، تیم بین المللی پروفسور سیجرد هافمن اولین اتم عنصر 112 را به وسیله ی  یک شتاب دهنده در GSI ساخت. در سال 2002، آن ها قادر بودند تا اتم دیگری را تولید کنند. آزمایش شتاب دهنده ی بعدی در مؤسسه تحقیقاتی و اکتشاف ژاپنی RIKEN اتم های بیشتری از عنصر 112 را تولید کرد که کشف GSI را تأیید می کرد.

برای به دست آوردن اتم های عنصر 112، دانشمندان در GSI اتم های باردار روی را به وسیله ی شتاب دهنده ی ذره ای  120 متری شتاب داده و آن ها را به سوی یک هدف سربی پرتاب کردند. هسته های روی و سرب در یک واکنش هم جوشی هسته ای با یکدیگر ترکیب شده و هسته های عنصر جدید را تشکیل دادند. عدد اتمی 112 این ترکیب که به طور موقت "عنصر 112" نامیده شد، مجموع عدد اتمی های دو عنصر اولیه است: روی عدد اتمی 30 و سرب عدد اتمی 82 دارد. عدد اتمی دلالت بر تعداد پروتون های هسته دارد. نوترون هایی که در هسته قرار دارند، اثری بر روی طبقه بندی عنصر ندارند. 112 الکترون عنصر 112 که به دور هسته می گردند، خصوصیات شیمیایی عنصر را تعیین می کنند.

 از سال 1981، آزمایشات شتاب دهنده ی GSI موفق به کشف شش عنصر شیمیایی شده است که اعداد اتمی 107 تا 112 را دارند. عنصر 107 بوریم (Bohrium)، عنصر 108 هاسیوم (Hassium)، عنصر 109 میتنریم (Meitnerium)، عنصر 110 دارمستادیوم (Darmstadtium) و عنصر 111 روئنتگنیوم (Roentgenium) نامیده شده اند.

نوع مطلب :
برچسب ها :